Logo
(Po-Pá, 9-16h, So 9-11h)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 3 000,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
 1. Úvod
 2. RADY A POKYNY PRO ÚDRŽBU
Prací symboly v Evropě

Symboly údržby popisují maximální možné zatížení při údržbě bez nevratného poškození textilního výrobku. Je-li vynaložená péče nezbytná, nebo dostačující však není zcela zaručeno. Jemnější, než uvedená péče, je vždy přípustná.

Symboly údržby jsou chráněny ochrannou známkou a pro jejich užívání je třeba vyhovět licenčním podmínkám. Nesprávné používání symbolů je zakázáno. Pokud je symbol podtržený, znamená to, že je třeba výrobek udržovat jemněji, než je běžné a dvojité podtržení znamená velmi jemnou péči.

Praní

Stylizovaná vanička je symbolem pro praní. Uvedené číslo ve vaničce znamená maximální možnou teplotu prací lázně (stupně Celsia). Podtržení symbolu znamená, že má být v pračce zvolena jemnější péče. Dvojité podtržení znamená velmi jemnou manipulaci. Ruka ve vaničce znamená, že je doporučováno jen (jemné) ruční praní (ne více než ve 40 °C). Přeškrtnutá vanička znamená, že textil nemá být prán v domácích podmínkách.

V Evropské normě je stupeň namáhání při praní doporučován pomocí podtržení symbolu praní (vaničky). Pokud symbol není podtržený, znamená to, že může být mechanicky namáhán na maximální úroveň (např. bavlněné prádlo), jedno podtržení naznačuje střední mechanické namáhání (např. jako pro syntetické textilie) a dvojité podtržení znamená velmi jemné namáhání (jako např. pro hedvábné nebo vlněné textilie). Podtržení současně znamená i stupeň namáhání při odstřeďování, čím více podtržení, tím by mělo být prádlo odstřeďováno na nižší otáčky.

Bělení

Prázdný trojúhelník (dříve označený Cl) povoluje bělení chlorovými nebo nechlorovými bělicími prostředky. Dvě diagonální linie přes trojúhelník znamená zákaz bělení chlorovými prostředky. Přeškrtnutí trojúhelníku znamená zákaz bělení celkově.

Sušení

Kruh ve čtverečku symbolizuje sušení. Jedna tečka doporučuje sušení na nižší teplotu, dvě tečky na normální teplotu. Přeškrtnutý symbol znamená, že oblečení není vhodné sušit v bubnové sušičce.

Žehlení

Žehlička s maximálně třemi puntíky povoluje žehlení. Počet puntíků pak značí teploty, za kterých může být textil žehlen: jeden puntík znamená 110 °C, dva puntíky znamená 150 °C a tři puntíky znamená 200 °C. Přeškrtnutá žehlička znamená zákaz žehlení.

Profesionální péče

Kruh značí možnosti profesionálního čištění. Podtržení symbolu opět znamená jemnou péči, dvojité podtržení znamená velmi jemné profesionální čištění.

Chemické čištění

Písmena P a F v kruhu jsou užívána pro rozdílné druhy rozpouštědel, které jsou používány v chemických čistírnách.

Mokré čištění

Písmeno W v kruhu je používáno pro profesionální mokré čištění. Mokré čištění je postup, který byl vyvinut v posledních dvaceti letech jako alternativa k chemickému čištění, při kterém jsou používána rozpouštědla, jež jsou zátěží pro životní prostředí. Mokré čištění je způsob využíván v moderních čistírnách. Tento způsob však není možné aplikovat na všechny textilie. Proto byl doplněn symbol, který značí vhodnost tohoto postupu.

Užívání a údržba kož. galanterie

Návod na užívání:

 

Vážený zákazníku, aby Vám výrobek kožená galanterie sloužil co nejdéle, je nutné dodržet několik zásad správného užívání a ošetřování výrobku.

Kabelky, tašky, kufry, batohy, peněženky, klíčenky, čepice, rukavice a opasky atd. jsou vyráběny z různých materiálů a každý z nich má své specifické vlastnosti i způsoby údržby.

1) KABELKY,TAŠKY ,ETUE, KUFRY A BATOHY - při výběru rozlišujte dle účelu jejich použití - povahy výrobku (každodenní, pracovní,                                                                                 nákupní, sportovní, společenské, večerní).

 • Výrobek užívejte tak, aby nedocházelo k jeho rychlému opotřebení, znečištění nebo mechanickému poškození (neodkládejte ve vlhkém či horkém prostředí (nad 40 st.C.), na hrubý nebo špinavý povrch).
 • Po použití vyprázdněte obsah tak, aby se zachoval jeho tvar.
 • Vyhýbejte se promáčení výrobku.
 • Je nutno jej chránit před poškrábáním ostrými předměty.
 • Do výrobku nevkládejte žádné ostré předměty, které nejsou chráněny ochranným krytem.
 • Kabelky či tašky opatřené krátkým držátkem jsou určeny převážně pro nošení v ruce. Přiložený dlouhý řemínek je pouze pomocný.
 • Výrobek musí být užíván pouze tím způsobem a k takovému účelu, pro který byl vyroben. V žádném případě nesmí být přetěžován

2) RUKAVICE

 • - při výběru rozlišujte dle účelu jejich použití - povahy výrobku ( pracovní, sportovní, společenské, vycházkové, večerní, speciální). V naší prodejně nabízíme rukavice vycházkové a večerní.
 • Při nadměrném pocení rukou doporučujeme vybírat materiály, které nejsou na toto choulostivé.
 • Rukavici je nutno na ruku správně nasazovat -opatrně do půli otočit naruby, a poté navlékat od špiček prstů a pomalu přetahovat skrz dlaň.
 • Při nošení rukavic se vyvarujte nošení prstýnků a dlouhých nehtů, které mohou rukavice poškodit.
 • 3)OPASKY - jsou svým charakterem módní doplněk a je třeba jej i takto užívat.

 

 • Při zapínání je nedovolené přelamování opasku přes sponu, vystavovat ho nadměrnému oděru.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 4) 4) PENĚŽENKY

 

 • - výrobek užívejte tak, aby nedocházelo k jeho rychlému opotřebení, znečištění nebo mechanickému poškození (neodkládejte ve vlhkém či horkém prostředí nad 40 st. C., na hrubý nebo špinavý povrch).
 • Po použití vyprázdněte obsah tak, aby se zachoval tvar výrobku.
 • Peněženky je také nevhodné nosit v zadních kapsách kalhot, dochází ke změně tvaru peněženky , narušení švů a barevného povrchu.
 • Vyhýbejte se promáčení výrobku.
 • Je nutno jej chránit před poškrábáním ostrými předměty.

 

 • Nepřetěžujte povolenou nosnost:
  - dámská kabelka 1,5 kg; aktovka - 2,0 kg; batoh - 3,0 kg; ataše kufr - 3,0 kg; cestovní kufr -o objemu 40-55l-15kg; 56-65l-20kg;66-75l- 25 kg .
Údržba kožených oděvů

Rady a pokyny k údržbě kožených oděvů

 • Již před prvním nošení použijte impregnaci. Náš hlavní dodavatel doporučuje výrobky zn.Collonill. Např. Waterstop, Nubuk-Velour atd. (také najdete v našem e-shopu.).
 • Chraňte před přímým dlouhodobým vystavením slunečnímu světlu, při běžném nošení sluneční světlo nevadí.
 • Vyvarujte se úplného promoknutí.
 • Mokrý oděv zavěste na tvarované ramínko(o správné velikosti) a sušte při pokojové teplotě, nikdy u tepelného zdroje nebo na slunci.
 • Na znečištění nepoužívejte tvrdá rozpouštědla (aceton, odlakovač,benzín apod.).
 • Useň je přírodní materiál, a může během nošení změnit změnit tvar nebo se vytáhnout (např. dle vašeho těla).
 • Případné skvrny nelze odstraňovat lokálně.
 • Údržbu(impregnaci) provádějte pravidelně 2-3 krát ročně.

Ošetřování výrobků z broušené usně

Prach z broušené usně - velmi jemný prach, uvolňující se na počátku nošení - nezaměňujte s odíráním barvy, můžete jej vysát kulatou hubicí vysavače, vyklepat nebo lehce setřít navlhčenou jelenicí.

Na počátku nošení nenoste bílé ani světlé košile!

Stopy po dešťových kapkách a slepené velurové vlásky kartáčujte všemi směry (po vlasu i proti) krepovým kartáčem.

Prach z výrobku se odstraní vykartáčováním krepovým kartáčem.

Slepená nebo ušpiněná místa např. u kapes,na límci atd. také vykartáčovat, nebo vytřít gumou na kůži, silné zašpinění vygumovat gumou na kůži. Impregnace se provádí pomocí výrobku Nubuk+velur, Waterstop apod.

Ošetřování výrobků z nappy

Nappa useň je hladká kůže s mírně lesklým povrchem, krytá fixačním prostředkem, příp. anilinem nebo semianilinem.

Různé místní zašpinění můžete omýt hadříkem navlhčeným v mýdlovém roztoku nebo ošetřete přípravky firmy Collonil např. Leather Soap apod.

Kůže se však nesmí promočit.

Ošetřování výrobků z usně zvané krystal

Stejné jako u Nappy.

Tato kůže je choulostivější k oděru barvy.

Doporučujeme impregnovat speciálním sprejem - Vario.

 

Ošetřování výrobků se zvláštním zašpiněním

Mastnota, olej - prášek z křídy nebo magnesia nanést v silné vrstvě na skvrnu a nechat 24 hodin působit, pak opatrně setřepat, vyfoukat a vykartáčovat.

Skvrny od propisky na veluru přelepit zvláštní lepicí páskou, obtisknout, odlepit a zbytky vygumovat gumou na kůži.

Skvrny od cukru vytřít hadříkem namočeným ve vlažné vodě a vytřít do sucha.

Výrobky, které lze chemicky čistit, jsou  opatřeny těmito symboly pro ošetřování.

Čištění kožených a kožešinových výrobků

Lokální znečištění můžete provádět na kožených oděvech a kožené galanterii dle návodu viz. výše.

Na výrobcích jsou však symboly čištění a na většině výrobků z  kůže je nutné tzv. chemické čištění! To zle provádět pouze a výhradně v specializovaných čistírnách.

Čištění svěřte odborníkům ve specializovaných čistírnách.

Kde nás najdete

nám. Republiky 58

347 01 Tachov

Blog

Sledujte aktuální informace na našem blogu.

Logo
Helena Šimáková
Helena Šimáková
(Po-Pá, 9-16h, So 9-11h)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz